عنوان خبر   :

گرامی باد یاد جهان پهلوان، غلامرضا تختی،

دسته بندی :ورزش
تاریخ ثبت    :17/10/1394
لینک خبر    : http://www.MameMihan.ir/post.aspx?ID=2123e8eea09c4559af73cd5eba75de1a

گرامی باد یاد جهان پهلوان، غلامرضا تختی،

 غلامرضا تختی در روز ۵ شهریور ۱۳۰۹ در خانواده‌ای متوسط  تهرانی در محلهٔ خانی‌آباد  به دنیا آمد. «رجب خان» (پدر تختی) متولد ۱۲۷۴ محلۀ دروازه غار تهران و مادرش از خانوادۀ سنتی تهران بود، که غیر از وی دو پسر و دو دختر دیگر نیز داشتند که هر چهار تن آنان از غلامرضا بزرگ‌تر بودند.


«حاج قلی»، پدر بزرگ غلامرضا، فروشندهٔ خواربار و بنشن بود. از قول رجب خان، تعریف می‌کنند که حاج قلی در دکانش بر روی تخت بلندی می‌نشست و به همین سبب در میان اهالی خانی‌آباد به حاج قلی تختی شهرت یافته بود. همین نام بعدها به خانواده‌های رجب خان منتقل شد و به نام خانوادگی آن ها تبدیل شد.   


رجب‌خان با پولی که از ارث پدرش به دست آورده بود، در محل سابق انبار راه‌آهن زمینی خریده و یک یخچال طبیعی احداث کرده بود و از همین راه مخارج زندگی خانوادهٔ پرجمعیت خود را تأمین می‌کرد. نخستین واقعه‌ای که در کودکی غلامرضا روی داد و ضربه‌ای بزرگ و فراموش نشدنی بر روح او وارد کرد، آن بود که مرحوم پدرش برای تأمین معاش خانواده ناچارشد خانهٔ مسکونی خود را گرو بگذارد. 


شادروان تختی به لحاظ مشکلات مالی تا کلاس نهم در دبستان و دبیرستان منوچهری خانی‌آباد درس خواند. وی به سبب علاقه ای که به هنر باستانی و پهلوانان نامدار داشت  در سال ۱۳۲۴ ورزش زورخانه و کشتی باستانی را در زورخانۀ پهلوان "سیدعلی حق شناس کمیاب" مشهور به "پهلوان سیدعلی" یا "سید علی قهوه چی" (پهلوان اول پایتخت و ایران) که محلۀ چهارراه سیدعلی به نام وی مشهور است، آغاز کرد و همراه کار، منش پهلوانی و جوانمردی را نزد  ابر لوطی تهران و یَل باستانی پایتخت مشق نمود.


او در سال ۱۳۲۹ در ۲۰ سالگی به عضویت باشگاه پولاد در آمد و به صورت حرفه ای زیر نظر حبیب الله بلور کشتی آزاد را برای شرکت در مسابقات قهرمانی آغاز کرد. 


تختی در دوران زندگی ورزشی‌اش رکورددار شرکت در المپیک‌ها و کسب بیشترین مدال از این آوردگاه بود. درچهار دوره المپیک حضور داشت و حاصل آن یک طلا، دو نقره و یک عنوان چهارم بود که در کشتی ایران این امر اتفاق نادری است. جهان پهلوان علاوه بر قهرمانی، به لحاظ منش و رفتار انسانی و سجایای اخلاقی پسندیده و جوانمردی و نوع دوستی شهره خاص و عام بوده‌ است.


 او زندگی خود را وقف مردم کرده بود. شادروان تختی که در ورزش باستانی و کشتی پهلوانی نیز دارای تبحر و مهارت بود، سه بار پهلوان ایران شد و هر بار کشتی‌گیران نامداری را مغلوب کرد.

 وی چهار ماه پس از بازگشت از آخرین سفر خود (تولیدو، ۱۹۶۶) در آبان ماه سال ۱۳۴۵ زندگی مشترک خود را با همسرش آغاز کرد که حاصل آن تولد بابک در سال ۱۳۴۶ بود. پس از گذشت چهار ماه از تولد فرزندش، خبر درگذشت وی تحت عنوان خودکشی اعلام شد و همه را در اندوهی عظیم و بهتی شگفت‌انگیز فرو برد.


جبهه ملی که تختی عضو آن بود، در بیانیه ای مرگ وی را خودکشی اعلام کرد.


 در مورد خودکشی وی دلایلی همچون افسرگی و ناراحتی‌های روحی و مشکلات مالی آوردند، ولی هیچ گونه تحقیقات رسمی برای درگذشت وی به صورت قضایی و دولتی چه در دوران پیش و چه پس از انقلاب اسلامی صورت نگرفته است.