یک شنبه 27 مرداد ماه 1398  -  Sunday, August 18, 2019
اقتصادی
یک شنبه 8 فروردين ماه 1395 ساعت 12:20

تحلیل گران جهانی پیش بینی کردند: طلا این هفته ارزان‌تر می‌شود


به گزارش گروه اقتصادی مام میهن، بهای معاملات طلا روز پنج شنبه که آخرین روز معاملات هفته گذشته بود تحت تاثیر قوی شدن ارزش دلار و بالا رفتن احتمال افزایش نرخهای بهره آمریکا تا ماه آینده، کاهش پیدا کرد و هر اونس طلا برای تحویل در آوریل در معاملات بازار نیویورک با 2.40 دلار یا 0.2 درصد اُفت، 1221.60 دلار معامله شد.


قیمت طلا در کل هفته گذشته 2.6 درصد کاهش نشان داد که سومین کاهش هفتگی متوالی و بزرگترین کاهش هفتگی سال 2016 بود. بازار طلا روز جمعه به مناسبت تعطیلات عمومی بسته بود.


اظهارات اخیر مقامات بانک مرکزی آمریکا که به افزایش نرخها در بهار اشاره داشته است، به پشتیبانی از ارزش دلار کمک کرد و شاخص دلار آمریکا هفته گذشته را با 1.1 درصد رشد به پایان برد. نرخهای بهره بالاتر جذابیت سرمایه گذاری در دلار را افزایش می‌دهد و بالا رفتن ارزش دلار به نوبه خود کالاهایی که به این ارز معامله می‌شوند را تحت فشار قرار می‌دهد.


دنیس لاکهارت و جان ویلیامز، از مقامات بانکی آمریکا در سخنرانیهای اخیرشان به احتمال افزایش نرخهای بهره در آوریل اشاره کرده اند.

برای نخستین بار در سال جاری کمتر از 50 درصد از سرمایه گذاران خرد در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز نسبت به بالا رفتن قیمت طلا خوش بین بودند و فعالان بازار بدبینی آشکاری نسبت به دورنمای قیمت این فلز ارزشمند پیدا کرده اند.


در نظرسنجی این هفته کیتکو 682 سرمایه گذار خرد شرکت کردند که از میان این افراد، 316 نفر یا 46 درصد افزایش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه در نظرسنجی هفته پیش 78 درصد به افزایش قیمت خوش بین بودند. در مقابل 284 نفر یا 42 درصد انتظار داشتند این فلز کاهش قیمت داشته باشد و 82 نفر یا 12 درصد نظری نداشتند.


اکثر کارشناسان بازار هم پیش بینی کردند طلا در کوتاه مدت به سطح پایین‌تری نزول خواهد کرد با اینهمه برخی از آنها بر این باور بودند که طلا بالای سطح بااهمیت 1200 دلار را حفظ خواهد کرد. از میان 35 کارشناس بازار، 19 نفر در نظرسنجی این هفته کیتکو شرکت کردند که از میان آنها تنها دو نفر یا 11 درصد افزایش و 12 نفر یا 63 درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند و پنج نفر یا 26 درصد نظری نداشتند.


فعالان بازار شامل معامله گران طلا، بانکهای سرمایه گذاری، معامله گران معاملات آتی و تحلیلگران چارت فنی هستند.

بر اساس اظهارات تحلیلگران، عوامل فنی بازار و قوی شدن ارزش دلار آمریکا باعث ایجاد بدبینی نسبت به طلا شده است.


طلا از ابتدای سال 2016 تاکنون که آشفتگی بازارهای مالی و متزلزل شدن دورنمای رشد اقتصاد جهانی سرمایه گذاران را به جست و جوی پناهگاه مطمئن سرمایه واداشت، 15 درصد رشد قیمت داشته و در میان 22 ماده خامی که در شاخص کالای بلومبرگ قرار دارند، بهترین عملکرد را داشته است.


به گفته جورجت بوئل، استراتژیست ABN Amro Group هلند، دلار همچنان مهمترین عامل تاثیرگذار بر طلاست. وی که قیمت هر اونس طلا تا پایان امسال را 1370 دلار پیش بینی کرده است، اظهار کرد دورنمای کوتاه مدت این فلز اندکی منفی شده است.


انتهای پیام/

نظرسنجی
اقتصاد ایران در سال 96 رشد مثبت داشته است؟
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری