دو شنبه 28 مرداد ماه 1398  -  Monday, August 19, 2019
اجتماعی
یک شنبه 18 بهمن ماه 1394 ساعت 13:3

سرلشگر باقری مطرح کرد: لزوم فرهنگ‌سازی و آموزش‌های همگانی جهت مقابله با حوادث شیمیایی/ تکفیری‌ها بلایی از سوی استکبار بر جان جهان اسلام

به گزارش گروه اجتماعی مام میهن، سرلشگر محمد باقری رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح در جریان افتتاح اولین اورژانس شیمیایی کشور در بیمارستان بقیه‌الله(عج)، گفت: خدا را سپاسگزارم که این توفیق را به من داد تا در دهه مبارک فجر به یاد مجاهدت‌های شهدای انقلاب و رهبری‌های امام راحل(ره) در این مراسم افتتاحیه حاضر شوم.

وی ادامه داد: قطب درمان شیمیایی کشور با همت و تلاش سپاه پاسداران که مانند همیشه پرچمدار حرکت جهادی و پرثمر در طول انقلاب بوده، امروز به بهره‌برداری رسید.

سرلشگر باقری با گرمیداشت یاد شهدای دفاع مقدس و انقلاب، گفت: لازم است تا یاد شهدای حریم ولایت در عراق و سوریه که ادامه‌دهند راه شهیدان انقلاب و دفاع مقدس هستند، به‌ویژه شهدای روزهای اخیر سردار قاجاریان فرمانده دلاور تیپ 21 امام رضا(ع) و همرزمانش که در جهت آزادسازی دو شهر نبل و الزهرا نقش به سزایی داشتند، گرامی بداریم.

وی ادامه داد: این سرداران شهرهایی را آزاد کردند که در آن شیعیان 4.5 سال در محاصره تکفیری‌ها بودند و توانستند با حداقل نفرات و امکانات و همین طور حداقل تلفات به پیروزی برسند.

رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح، گفت: همچنین درود می‌فرستیم بر پیکر شهیدان شیمایی کشور که در دفاع مقدس جان خود را از دست دادند.

وی به آموزه‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: ما به دستور اسلام موظف هستیم تا تمامی اقدامات لازم و امکانات را در جهت بازدارندگی و نصرت الهی تمهید کنیم و اقدامی که امروز در این مجموعه انجام شد، گام‌های مؤثری در این راه است.

سرلشگر باقری خاطرنشان کرد: طبیعتاً بنابر فرمایشات خداوند در قرآن کریم باید با حرکت جهادی، حرکت کنیم تا از حمایت خدا برخوردار شویم که البته در 37 سال گذشته همواره ملت شهیدپرور ایران از این حمایت الهی برخوردار بوده‌اند.

وی افزود: حوادث گوناگونی از سر انقلاب اسلامی به برکت خون شهدا و رهبری‌های امام و مقام معظم رهبری، گذشته است. ما در دهه گذشته به تهدیدات استکبار جهانی به‌طور جدی مواجه بودیم، به‌خصوص بعد از حوادث عراق و افغانستان که آمریکایی‌ها علنا ما را تهدید می‌کردند و  ایران را هدف بعدی خود می‌دانستند.

رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح، خاطرنشان کرد: اطلاعات ما نشان می‌داد که آنها در چند مرحله تمام اقدامات لازم را جهت عملیات نظامی علیه ایران انجام دادند، اما وقتی که با قدرت بازدارندگی ما مواجه شدند و احساس کردند که خسارت‌های تهاجم مستقیم فراتر از حد تصور آنها خواهد بود، به سمت ایجاد گروه‌های تکفیری رفتند و بلای جدیدی به جان دنیای اسلام انداختند.

سرلشگر باقری به سرنوشت انقلاب‌های اسلامی در کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: انقلابی که به دنبال انقلاب اسلامی در کشورهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا شروع شده بود را منحرف کردند و وضعیت را به جایی رساندند که ملاحظه می‌کنید امروز در لیبی امنیت وجود ندارد و افق روشنی برای دستیابی به ثبات دیده نمی‌شود.

وی گفت: سوریه بیش از 5 سال است که درگیر یک جنگ طاقت‌فرساست و عراق تا آستانه سقوط بغداد پیش رفت و حرم مطهر ائمه به خطر افتاد. تروریست‌ها و خطرهای مربوط به آنها کشور را تهدید می‌کند و این حوادثی است که ما با آن مواجه هستیم.

رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح، ادامه داد: همچنان دشمنان دست‌بردار نیستند و راه‌های مختلفی را برای مقابله با ایران در پیش می‌گیرند. وظیفه نیروهای مسلح این است که پیش‌بینی و پیشگیری کنند از حوادث این چنینی و امنیت ملت شریف را حفظ کنند.

سرلشگر باقری حوادث شیمیایی را در طول تاریخ متعدد دانست و گفت: از قدیم حوادث شیمیایی به‌خصوص در مسمومیت‌های ائمه و حملات شیمیایی در جنگ و استفاده از سلاح‌های شیمیایی در حملات تروریستی را شاهد بودیم. در هنگام تصرف عراق توسط آمریکا و بمباران آن با اورانیوم ضعیف‌شده نگران بودیم که جهت باد اورانیوم را از غرب به شرق بیاورد.

وی به نگرانی مسئولان در مورد مردم ساکن مرزهای غربی اشاره کرد و گفت: از مدت‌ها پیش فکر می‌کردیم که چگونه باید مردمی را که در این مناطق هستند را مصون بداریم که با فکر بلند رهبر انقلاب سازمان پدافند غیرعامل تشکیل شد و مطالبه ایشان موجب شد تا کارهای بزرگی انجام شود.

رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: بخش درمان، آموزش و تحقیقات شیمیایی از مواردی بود که باید روی آن کار می‌شد که الحمدالله این مجموعه امروز به‌خوبی آماده شده است و این آغاز یک راه طولانی است تا بتوانیم با ایجاد زیرساخت‌ها و آموزش‌های لازم خود را برای مقابله آماده کنیم.

سرلشگر باقری به موضوع فرهنگ‌سازی و آموزش‌های همگانی در زمینه مقابله با حوادث شیمیایی اشاره کرد و گفت: ما باید همواره آماده باشیم و حوادث مختلف جهان را رصد کنیم. در این ارتباط لازم است تا یک فرهنگ‌سازی میان مردم صورت بگیرد و علاوه‌ بر ایجاد یک ترس منطقی و طبیعی، مردم را برای مقابله با حوادث شیمیایی آماده کنیم.

نظرسنجی
اقتصاد ایران در سال 96 رشد مثبت داشته است؟
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری