جمعه 29 شهريور ماه 1398  -  Friday, September 20, 2019
تاریخ
چهار شنبه 9 ارديبهشت ماه 1394 ساعت 3:13

زندگی نامه مختصر آیت الله العظمی سید شمس الدین میرپور طهرانی، فقیه نامدار شیعه

به گزارش گروه تاریخ مام میهن؛ آیت الله العظمی سید شمس الدین میرپور طهرانی از فقها، علما و دانشمندان سرشناس ایران در قرن سیزدهم در سال 1221 شمسی در خاندانی بسیار قدیمی و سرشناس تهرانی در شمیران به دنیا آمد. 


اعقاب و نیاکانش از سادات فقیه و روحانیون و دانشمندان بسیار قدیمی تهران مشهور به «میرطهرانی» بودند. ایشان که دارای نقل حدیث از امام معصوم (ع) بودند، بیش از هزار سال پیش و در قرن سوم هجری قمری به دلیل ظلم خلفای عباسی و عداوت آنان با علویان از عتبات عالیات به تهران مهاجرت کرده و در شمیران ساکن شدند.

شیخ شمس الدین در رشته‌های متعدد علوم اسلامی تبحر داشت. کثرت و تنوع موضوعی تألیفات وی از نبوغ سرشار و وسعت معلوماتش حکایت دارد. شاگردانی بزرگ وی چون آقا بزرگ طهرانی و امین، در آثار خود از تلمذ در محضر سخن ها گفته و بدان مباهات نموده‌اند.

 

او از متکلمان به نام شیعه در قرن نوزدهم میلادی است که رساله و کتاب‌ متعدد در نشر و تبیین معتقدات شیعه دارد.


خلوص و تواضع او چندان بود که حاضر نمی‌شد نام او، به هنگام چاپ، بر پشت جلد تألیفاتش آورده شود. در تفسیر و علوم قرآنی نیز از نوادر روزگار خود بود.

 

از کتب و آثار وی می توان به انوارالله، در اثبات وجود خدا و پاسخ به مادیون (چاپ طهران) که به زبان عربی نیز ترجمه شده است؛ البلاغ المبین بین المادین و الالهیین (چاپ طهران)؛ داروین و اصحابه، ردیه‌ای بر نظریه تکامل داروین (چاپ نجف)؛ الرد علی القصیده البغدادیه،‌ رساله فی الاحتجاج فی کل ما انفردت به الامامیه، (چاپ نجف)، رساله فی التقلید، (چاپ نجف)؛ رساله التوحید و التثلیث (چاپ صیدا)؛ رساله الرد علی الوهابیه (چاپ طهران)، رساله فی رد کتاب العیون للقادیانیه، المسیح و الاناجیل، المصابیح یا مصابیح الهدی، ردیه‌ای بر فرقه قادیانیه (چاپ بغداد) نصایح الهدی، ردیه‌ای بر بهائیت (چاپ طهران) اشاره کرد.

 

آیت الله میرپورطهرانی به عنوان بزرگ خاندان میرپور طهرانی در قرن سیزدهم هجری، از جمله روحانیونی بود که مورد تکریم و احترام دربار و امرای دولت در دوره ناصرالدین شاه و جانشینانش بود که از نفوذ خود برای حل  مشکلات مردم استفاده می کرد و به همین سبب در میان مردم از اعتبار و حرمت فراوانی برخوردار بود.

 

فرزند آیت الله شمس الدین میرپور طهرانی، آیت الله سید حسین میرپور طهرانی (1327-1250) از رهبران و مجاهدان بزرگ صدر مشروطه، در دوران استبداد صغیر به سبب فتوایی که علیه محمدعلی شاه صادر کرد در شرف اعدام قرار گرفت ولی به سبب نفوذ خاندانش، تحت الحفظ به عتبات عالیات نفی بلد شد.

 

شیخ شمس الدین در سال 1306 در زادگاه اجدادی اش شمیران درگذشت. از نوادگان نامدار خاندان میرپور طهرانی می توان به پهلوان بزرگ ایران و پایتخت پهلوان "سیدعلی حق شناس کمیاب" (1352 - 1285)-نوۀ پسری شیخ شمس الدین و هم چنین دکتر سید علی حق شناس نوۀ پهلوان سیدعلی و نتیجه آیت الله سید حسین میرپور طهرانی، از مورخان سرشناس و اساتید برجستۀ هنرهای رزمی اشاره کرد.

 منابع:


* مرتضوی، محراب، علمای نامدار تهران از سیدشمس الدین میرپور طهرانی تا سیدمحمود طالقانی، تهران، انتشارات آفتاب تاریخ، ۱۳۹۴. 


* الامین عاملی، السید محسن، اعیان الشیعه، لبنان، انتشارات دار التعارف للمطبوعات، 1403.ق.


* عقیقی بخشایشی، عبدالرحیم ، فقهای نامدار شیعه، انتشارات دفتر نشر نويد اسلام، قم. 1376.


* دانشور، مجید، نقش آیت الله میرپور طهرانـی در نهضت مشروطه و مبارزه با قرارداد ۱۹۱۹، ماهنامه رودکی. 


* حرزالدین، محمدمعلق، حرزالدین، محمدحسین، معارف الرجال في تراجم العلماء والأدباء، انتشارات کتابخانه حضرت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی(ره)، قم، 1405.ق.


* صدرالدینی شیرازی، محمد هادی، مجتهدان مبارز، تهران، انتشارات مزدک، ۱۳۹۴.

 

 

 

نظرسنجی
اقتصاد ایران در سال 96 رشد مثبت داشته است؟
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری