دو شنبه 28 مرداد ماه 1398  -  Monday, August 19, 2019
فرهنگی
شنبه 21 فروردين ماه 1395 ساعت 16:49

رئیس موزه لوور: ایران بخواهد، آثار تاریخی‌اش را به تهران می‌آوریم

به گزارش گروه فرهنگی مام میهن، «جان‌ لوک مارتنیس» که ظهر امروز (شنبه 21 فروردین) با هیات همراه 7 نفره‌اش از کاخ گلستان بازدید می‌کرد، به چند پرسش‌ پاسخ داد.


او در گفت و گو با ایسنا، رمز موفقت و شهرت جهانی موزه‌ی «لوور» را سرمایه‌گذاری زیاد و مناسب دولت فرانسه برای این موزه بیان می‌کند و می‌گوید: این موزه نخست یک کاخ بود و شاید یکی از دلایل آن همین باشد، چون ابتدا برای گردشگران و حتی فرانسوی‌ها، تاریخ فرانسه را بیان می‌کرد.


وی مجموعه‌ موزه‌ی لوور را بسیار استثنایی دانست و افزود: این موزه از تمام فرهنگ‌ها صحبت می‌کند و مجموعه‌ای از فرهنگ‌های مختلف در آن نگهداری می‌شود، به همین دلیل است که تا کنون در جهان موفق بوده است.


او با تاکید بر این‌که این موزه در ابتدا یک موزه‌ی بسیار سیاسی در فرانسه بوده که تصویر سیاست و فرهنگ دولت فرانسه را نشان می‌داده اظهار کرد: می‌بینیم که امروز این موزه بودجه‌ی عظیم و پرسنل بسیار زیادی دارد و حتی «ژاک شیراک» - رئیس جمهور سابق فرانسه - شخصا بر این موزه نظارت داشت.


آمار دقیقی از آثار تاریخی ایرانی نداریم


«مارتنیس» هم چنین در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره‌ی تعداد آثار ایرانی موجود در گنجینه‌ی لوور اظهار کرد:‌ تعداد 550 هزار اثر در کل گنجینه‌ موزه‌ لوور وجود دارد که هزاران اثر آن متعلق به ایران است، اما آمار دقیقی در حال حاضر از این آثار نداریم.


به گفته‌ وی، آثاری که در حال حاضر از ایران در فرانسه وجود دارد، نتیجه همکاری‌ها،‌ کاوش‌ها و حفاری‌های قرن نوزدهم از سایت‌هایی تاریخی مانند «شوش» یا کاخ داریوش است که اکثر آثار ایرانی این موزه از آن محوطه به دست آمده‌اند.


رئیس موزه لوور اظهار کرد: براساس توافقی که در قرن 19 بین ایران و فرانسه امضا شد، قرار شد تا برخی از آثار بدست آمده از کاوش‌های شوش در ایران بمانند و دولت فرانسه براساس حقی که گرفت، برخی از آثار را به کشور خود ببرد.


ایران درخواستِ بازگشت آثارش را نداده است


«مارتینس» هم چنین در ادامه گفت: تا کنون دولت ایران هیچگاه درخواست بازگشت آثار موجود در فرانسه را نداده است، در صورتی که طرف ایرانی درخواست نمایش آثار ایرانی موجود در موزه‌ی لوور را در ایران داشته باشد، این کار را انجام می‌دهیم.


انتهای پیام/

نظرسنجی
اقتصاد ایران در سال 96 رشد مثبت داشته است؟
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری