سه شنبه 25 تير ماه 1398  -  Tuesday, July 16, 2019
بین الملل
یک شنبه 22 مهر ماه 1397 ساعت 11:57

ترامپ: توقف فروش سلاح به عربستان یعنی مجازات خودمان/ از ما نخرند سراغ روسیه و چین می‌روند

به گزارش مام میهن، به نقل از خبرگزاری رویترز، جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که ساکن آمریکا بود، پس از مراجعه به کنسولگری کشورش در استانبول ناپدید شده است. دولت ترکیه بر این باور است که او در داخل ساختمان کنسولگری کشته و جسدش مثله شده است.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا که روابط گسترده‌ و نزدیکی با عربستان دارد، پس از ناپدید شدن خاشقجی با فشارهای داخلی و بین‌المللی زیادی برای کمک به کشف آنچه بر این روزنامه‌نگار گذشته، روبه‌رو شده است. مقامات همچنین خواستار آن هستند که اگر تحقیقات در این پرونده حاکی از قتل خاشقجی به دست عربستان بود، ترامپ سیاست‌هایی را با هدف مجازات مقامات سعودی در پیش بگیرد.


قانونگذاران دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکایی نیز خواستار واکنش قاطع ترامپ در خصوص این مساله شده‌اند. آنان علاوه بر پرونده خاشقجی، در خصوص کشته شدن غیرنظامیان در یمن به دست ائتلاف سعودی نیز ابراز نگرانی کرده و برخی از آنان گفته‌اند که در صورت اثبات اتهام عربستان در مورد خاشقجی، واشنگتن باید فروش تسلیحات به ریاض را متوقف کند.


ترامپ اما مخالف سرسخت این اقدام است. او در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: من در واقع فکر می‌کنم اگر فروش‌های نظامی را متوقف کنیم، خودمان را مجازات کرده‌ایم.


رییس جمهور آمریکا افزود: می‌توانیم کارهای دیگری انجام دهیم که بسیار بسیار قدرتمند و قاطع هستند و آن‌ کارها را انجام خواهیم داد.


او اما به جزییات این اقدامات اشاره نکرد.


بر مبنای قانون آمریکا، فروش‌های نظامی خارجی بزرگ می‌توانند از سوی کنگره این کشور متوقف شوند. یک روند بررسی غیررسمی اجازه می‌دهد که قانونگذاران کلیدی از اقدامی که به "نگهداری" معروف است، استفاده کنند تا در صورت وجود نگرانی‌هایی درباره این فروش‌ها، آن‌ها را متوقف کنند.


پیمانکاران بزرگ نظامی آمریکا از جمله شرکت لاکهید مارتین و ریتون دارای قراردادهای تسلیحاتی با عربستان هستند که پیشنهاد توقف این قراردادها نگرانی‌ آنان را درپی داشته اشت.


ترامپ در سخنانش اظهار کرد، دولت او سفارشی ۱۱۰ میلیارد دلاری برای تامین تجهیزات نظامی از عربستان گرفته و این قرارداد با تعهدات سعودی‌ها برای سرمایه گذاری‌های سنگین در آمریکا همراه است که صدها هزار فرصت شغلی در آمریکا ایجاد می‌کند.


وی افزود: اگر از ما خرید نکنند، از روسیه و چین خرید می‌کنند. به این فکر کنید، ۱۱۰ میلیارد دلار! همه کاری که آنان (در مقابل توقف این فروش‌ها) خواهند کرد این است که این پول را به کشور دیگری می‌دهند و من فکر می‌کنم این خیلی احمقانه است.


ترامپ گفته است که احتمالا این هفته با ملک سلمان، پادشاه سعودی صحبت می‌کند "زیرا درخور آن هستم که از او بپرسم چه خبر است".


انتهای پیام/

نظرسنجی
اقتصاد ایران در سال 96 رشد مثبت داشته است؟
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری